Проби золота. Як вибрати ювелірну прикрасу і не дати себе обдурити.
Ми розповімо вам про основні проби золота на світовому ринку, в чому їхня відмінність і яке золото не втратить свою цінність з часом.
Почнемо з найпопулярнішої проби в нашій країні:
585 ПРОБА (14K Gold)
Для початку пояснимо вам, що таке проба - це відсотковий вміст чистого золота у сплаві.
Тобто. 585 проба означає 58.5% чистого золота в прикрасі (срібло, мідь...)
585 проба найбільш поширена в Україні, всіх країнах колишнього СРСР, а також у Європі та США.
В Україні вона є державним стандартом - майже весь ринок золота має 585 пробу.
Це золото завжди у ціні, завжди можна здати/продати такі прикраси за гарною ціною.
750 ПРОБА (18К Gold, 75% чистого золота у сплаві)
Абсолютно ВСІ світові ювелірні бренди (Bvlgari, Cartier, Boucheron та ін.) працюють із 750 пробою.
Візуально між 585 і 750 пробою практично немає різниці - біле золото 585 і 750 виглядає абсолютно однаково, червоне та лимонне золото 750 проби має трохи більш насичений відтінок, ніж 585 (дивіться фото), але відрізнити їх зможе лише майстер-ювелір, під час перевірки.
Прикраси 750 проби коштують приблизно на 30% дорожче за аналогічні в 585 пробі.
Купівля таких прикрас – скоріше питання престижу.
999 ПРОБА (24K Gold. 99.9% чистого золота в сплаві)
Найчастіше з нього виготовляють зливки, карбують монети. Купівля золота 999 проби – це вигідна інвестиція у дорогоцінний метал. До речі, наші прикраси ми виготовляємо саме з 999 проби, самостійно лігуючи (розбавляючи до 585 чи 750), що дає нам найкращу якість металу.
Цікавий факт: знаєте, чому із золота 999 не виготовляють обручки та інші прикраси?
Тому що воно дуже м'яке:) Наприклад, 3-грамове колечко 999 проби можна легко зігнути в руці.
Тепер поговоримо про менш поширені проби:
375 і 417 ПРОБ (9 і 10K Gold, 37.5% і 41.7% чистого золота в сплаві відповідно.)
375 ПРОБА - це так зване "Турецьке золото", вважається низькопробним та неякісним.
В Україні останнім часом у процесі прикраси зі срібла з накладками із золота 375 проби.
Купувати його чи ні - вирішувати вам, але врахуйте, що воно швидко тьмяніє і майже не має цінності (здати в ломбард або продати його за вигідною ціною вам не вдасться).
417 ПРОБА - широко поширена в США, і ці вироби дійсно гарні, непоганої якості, приваблюють вигідною ціною.
Але врахуйте, що 417 проба на ринку України – це 99% Китай, тому знайти якісну прикрасу у даній пробі буде дуже складно. І знову ж таки - здати/продати його за гарною ціною у вас не вийде.
500 і 550 ПРОБИ (50% і 55% чистого золота в сплаві відповідно.)
Найчастіше цією пробою таврують ті вироби, які не пройшли перевірку Пробірної Палати та не витримали 585 пробу. У 99% - це Туреччина, Китай, "дуті" ланцюги та браслети.
З мінусів - таке золото не піддається обробці, кришиться, ламається. Найімовірніше, у вас його не прийме ломбард, але шанси 50/50. Ми, наприклад, не приймемо.
583 проби (58,3% чистого золота в сплаві)
Те саме "Радянське", "Бабушкіне" золото:)
Різниця 583 та 585 проб мінімальна, її практично немає. 583 проба, як і раніше, цінується на ринку, таке золото прийме у вас будь-який ломбард. Більшість прикрас красиві та якісні. Тому, якщо ви - поціновувач вінтажних прикрас, можете сміливо купувати 583 пробу. Тільки врахуйте – зараз їх не виробляють, тому виробам має бути понад 20-25 років.
ВАЖЛИВО!
Якщо вам продають 583 пробу і цей новий виріб – значить, погана якість лиття, 585 пробу не тримає. Нічого поганого в цьому немає, але краще вам знати про це (можуть бути інші проблеми з часом)
Важливий момент! У багатьох радянських прикрасах були штучні рубіни та олександрити. Нічого поганого в цьому немає, але якщо вам продають таку прикрасу за дуже вигідною ціною, стверджуючи, що камінь натуральний - в 99% це - неправда. Якщо сумніваєтеся – зверніться до гемолога для перевірки.
Приклади кілець у різних кольорах золота
Золото - це не лише красиві та дорогі прикраси, а й інвестиції в дорогоцінний метал, який не втратить своєї цінності з часом.
Ми сподіваємося, що наша стаття була корисною для вас, і тепер ви знаєте, на що звертати увагу при покупці золотих прикрас.
Ми готові ділитися з вами корисною інформацією постійно – пишіть у коментарі, про що вам хотілося б почитати, і ми напишемо статтю найближчим часом.